Písně pro poslední hosty

Za oknem se dávno setmělo a mlha se již zmocnila kraje, unavený vrchní pomalu zvedá židle a pár posledních hostů dopíjí stydnoucí kávu. Noc odkudsi přivane vzdálený cinkot železničního přejezdu a kdosi polohlasně zatápe po zaprášeném nápěvu. Kytarista tiše rozezní zastřený akord a pozapomenutá píseň se po letech znovu vrací. Kdysi bývala foxtrotem, ale doba foxtrotů již dávno odezněla; není již kam spěchat a vrchní postaví jednu z židlí zpátky na zem a zaposlouchá se do nostalgických slov.

Ty písně znal kdysi každý. Zpívaly se na ulicích. Dnes už se po nich sahá jen zřídka, jen tehdy, zasteskne-li se komusi po starém světě. Hraje se tak jen pro poslední hosty, pro ty, kteří už večer nikam nepospíchají, pro ty, jimž nevadí sladkobolná tesknota a měsíční svit nad řekou. Hraje se jen pro ty, jejichž duše někdy zatouží vnořit pádlo do peřejí a v lodi bílé tou měsíční řekou tiše odplout…

Večer starých trampských a filmových evergreenů v podání Jana-Matěje Raka a Františka Vlčka. V nečekaných úpravách zazní písně slavné i neznámé, písně teskné i méně teskné, pomalé i méně pomalé. Jan-Matěj Rak písně upravil s citem k době, avšak nikoli jako museální exponáty; ozvou se nečekané harmonie a postupy a František Vlček písně zazpívá s nonšalancí a tak, jako by byly napsány teprve včera.
V pořadu „Písně pro poslední hosty“ uslyšíte písně z repertoiru přadválečných trampských osad i salónních orchestrů, písně z pera E.S.Nováčka, Jiřího Srnky, Bedřicha Nikodéma, Jendy Kordy, Ríši Jurista, Eddyho Fořta, Tonyho Hořínka, Jaroslava Ježka či Jiřího Traxlera.

Pořad trvá přibližně 90 minut a je bez přestávky.

 
 

K desce Všechny ty jednoduché věci K desce Eduard Ingriš K desce Ježkovy VWOČI