Pořady

Vystoupení, která mohu nabídnout svým fanouškům a pořadatelům akcí.

Zwolna a citedlně

Dnešní doba je plna efektu, strhujícího rytmu, tempa a kvapu. V pořadu, který jsem podle písničky svého prapraprastrýce Josefa Antonína Seydla nazval "Zwolna a citedlně", se snažím o pravý opak: klid, zamyšlení a jemné pocitové nuance v hudbě rozličného druhu. Pořad je složen z mých úprav skladeb klasických autorů (Smetana, Dvořák, Bach, Brixi), autorů populárních (Kmoch, Ježek), lidových písní převážně z Čech a písniček židovských. Celý pořad je sjednocen historickou kytarou z roku 1830, průvodním slovem a překvapivým souladem hudby jen zdánlivě neslučitelný. Tento koncertní program je obzvláště vhodný pro menší, akusticky krásné prostory: kostely, kaple, zámecké sály...

Repertoir tohoto programu se průběžně mění: podle momentální atmosféry, podle ducha místa. 

Mezi skladby, které zahraji (téměř) vždy, patří například:

Bedřich Smetana: Jiřinková polka

Antonín Dvořák: Valčík A dur, op.54

Johann Sebastian Bach: Air (z orchestrální suity D dur)

František Xaver Brixi: Seykorka

Josef Antonín Seydl: Zwolna a citedlně (Panna růžowá w lesjčku)

lidové písně: Hřbitove, hřbitove, Na osice lístek vadne

židovské písně: Ojfn pripečik, Majn Jingele, Zog mir du šejn mejdele

 
JEŽKOVY VWOČI

Koncertní hold životu a dílu skladatele Jaroslava Ježka. V jedinečných kytarových úpravách Jana-Matěje Raka zazní virtuosní Ježkův Bugatti-step, slavné i méně známé foxtroty a blues i množství informací o legendárním skladateli, jeho životě a době.
Kytarista Jan-Matěj Rak se strhující lehkostí překonává úskalí Ježkovy hudby a dává jí zazářit v nových a nečekaných barvách.

Celý článek...
 
Písně pro poslední hosty

Za oknem se dávno setmělo a mlha se již zmocnila kraje, unavený vrchní pomalu zvedá židle a pár posledních hostů dopíjí stydnoucí kávu. Noc odkudsi přivane vzdálený cinkot železničního přejezdu a kdosi polohlasně zatápe po zaprášeném nápěvu. Kytarista tiše rozezní zastřený akord a pozapomenutá píseň se po letech znovu vrací. Kdysi bývala foxtrotem, ale doba foxtrotů již dávno odezněla; není již kam spěchat a vrchní postaví jednu z židlí zpátky na zem a zaposlouchá se do nostalgických slov.

Celý článek...
 
Eduard Ingriš - muž, který měl být zapomenut

Muzikant, mořeplavec, fotograf a dobrodruh, spolužák Jaroslava Ježka z
konzervatoře. Autor stovek písniček a operetních skladeb. Skladatel
navržený na oskara za filmovou hudbu. Autor mimořádných fotografií a
filmových dokumentů. Autor písničky Teskně hučí Niagara. Člověk, který měl
být zapomenut. Úchvatný život pozapomenutého krajana ve vlastních i cizích
vzpomínkách za doprovodu Ingrišových písniček přednesených na historickou
trampskou kytaru.

 
Na motoru, aneb světem automobilem

Automobil, motocykl...po století páry přišlo století benzinového opojení. Vzduch nad závodní drahou se chvěje horkým dechem motorů, burácení výfuků silných strojů...Gaillon, Targa Florio, Kolowrat, Chiron, Caracciola, Vondřich - každé to jméno a každý ten motor má svoji píseň! Od úsvitu motorismu až k moderní době, kdy se automobil stává samozřejmostí, provede Jan-Matěj Rak slovem i písní posluchače několika dekádami hudebního i sportovního dění. Zazní písně různých časů a různých autorů: od Františka Kmocha přes Jaroslava Ježka, Josefa Kainara či Karla Hašlera až k autorům dnes už zapomenutým či k původním skladbám Jana-Matěje Raka. Známé i neznámé skladby v originálních úpravách, poutavé vyprávění o dávných knížatech volantu a benzinových příbězích pionýrských časů.

 
Ježek v kleci dada

Jaroslav Ježek měl řadu přátel mezi básníky své doby - a českou poesií té
doby se výrazně ozýval poetismus a dadaismus. Půvabné, hravé a vtipné
verše Jaroslava Seiferta, Vítězslava Nezvala, Jiřího Voskovce a nebo třeba
Emila Františka Buriana v nádherném podání Alfreda Strejčka doprovodí
Jan-Matěj Rak neméně půvabnou, hravou a vtipnou hudbou Jaroslava Ježka.

 
Co se stalo se starým světem
Jan-Matěj Rak se představí v autorském pořadu »Co se stalo se starým světem«. Skladby, které v programu zazní – např. Všechny ty jednoduché věci, Malá Samba o srdci, První chladný den, Kdo za to může aj. - se vyznačují propracovanou hudební i textovou stránkou. Písničky J. M. Raka se objevily na řadě CD, zazněly v TV a pravidelně se objevují v rozhlase. Rak se v poslední době prosazuje především jako kytarista (pořad Ježkovy VWoči aj.) a zkušenosti nabyté v nejrůznějších hudebních oblastech uplatňuje i ve svých písničkách.
Celý článek...
 
 

K desce Všechny ty jednoduché věci K desce Eduard Ingriš K desce Ježkovy VWOČI