Napsali o mně

... co o mně kdo kde řekl či napsal

Rozhovor v magazínu Žena-in.cz

 

rozhovor v magazínu Žena-in.cz

 

 
Recense, Právo 12.12.2011

První autorské album kytaristy a písničkáře Jana Matěje Raka je událostí naší folkové scény. Hlásí se k běžným starostem současného života, aniž by polevil z kvality a ostrosti svého pohledu. Třeba taková Kdo za to může by měla znít v uších našich politiků ze všech možných stran. Přitom poetičnost dalších textů dá vzpomenout takového Karla Plíhala a závěrečná instrumentálka Kovbojův sen jako by odkazovala k dalším idolům. (VLA)

 
Rak necouvá - Miloš Keller, Folktime
Na naší folkové scéně, v kategorii písničkářů, se blýská na lepší časy. Po několika veselých osobnostech se dostavují i písničkáři vážní, ne však depresivní, současně však srozumitelní a ne zbytečně komplikovaní. Po Honzovi Řepkovi, který ale navázal na tvorbu dua Nestíháme, vydává svou v podstatě první (i když v pořadí druhou, první byly písničky Jaroslava Ježka) sólovou desku i Jan Matěj Rak. Jana Matěje znám a pozoruji na hudební scéně celkem dlouho a díky internetovým diskusím znám i jeho pohled na hudební svět. Trochu jsem se tedy desky bál – když se mi nebude líbit a napíšu to, vypukne zase rozsáhlá internetová diskuse o kvalifikaci recenzentů konkrétně i obecně, což sice jako reklama desce poslouží, ale zapadne tím informace o stavu českého písničkářství.
Celý článek...
 
Televizní noviny

Týdeník Televize, 7.10.1985

 
Lidové noviny

Lidové noviny, 4. 10. 2007

Jan-Matěj Rak: Ježkovy vwoči, vlastním nákl.
Nechme stranou, jestli písničky Jaroslava Ježka, kterých se na toto album vešlo čtrnáct, jsou nebo nejsou krásné. Samozřejmě že jsou. Nechme také stranou, jestli Jan-Matěj Rak umí nebo neumí na kytaru - kdyby neuměl, asi by se do projektu "přehrání" těchto zlidovělých hitů nepouštěl. Takže vše ideální? Vyvstává otázka po smyslu takovéhoto alba.

Celý článek...
 
Hudební rozhledy

Hudební rozhledy, únor 2007

Oblíbená hudba vokální i pro různá nástrojová obsazení vždy lákala instrumentalisty k tomu, aby ji přizpůsobili možnostem svého nástroje a s náležitým virtuosním efektem ji na něj sólově hráli. Loutnové transkripce dobově oblíbených písní a madrigalů máme dochované ve velké míře už z 15. a 16. století, takové úpravy praktikovali i improvizovali barokní virtuosové, klasicismus jich byl plný a Mozart slyšel melodii ze své Figarovy svatby i od pražského pouličního harfisty, v romantismu přivedl Franc Liszt i další klavíristé transkribování slavných písní, operních árií, ale i předeher a jiných skladeb k vrcholu virtuosní náročnosti.

Celý článek...
 
Doc. Jiří Hošek

"Když jsem se dozvěděl, že Jan-Matěj Rak hraje (a nahrál!) Ježkovu tvorbu v úpravě pro sólovou kytaru, nechtěl jsem vůbec věřit, že je možné například Bugatti-step na kytaru zahrát. Poté, co jsem uviděl Matějovu komorní produkci a vyslechl jeho CD "Ježkovy vwoči", byl jsem zcela fascinován! Je to interpret s naprosto mimořádnými schopnostmi, neobvyklou technikou hry, strhující muzikalitou a nadhledem."

Doc. Jiří Hošek, violoncellista

 
Prof. Milan Škampa

Prof. Milan Škampa, člen legendárního Smetanova kvarteta

"Děkuji za ten odvážný, skvělý nápad a z celého srdce blahopřeji ke krásnému naplnění záměru. Potěšíte tolik citlivých duší! Skvělé a obdivuhodné!"

Váš Milan Škampa

 
Bruce Paine

Dear Matej

Your CD has arrived and I must say it is the best CD's I have heard in a long time! I've listened to it twice already and there are many things about it that impress me. I love the music, your skillful arrangements and interpretation. There's something special about music of the 1920's and 30's, and you have captured the spirit brilliantly.

Celý článek...
 
Alfred Strejček

Zdaleka ne ve všem mne v životě provází štěstí. Ale je mi to vynahrazováno setkáními s lidmi, které mám rád a kteří mi dávají ze sebe to nejcennější – kamarádství. A čím jsem starší, tím více si vážím tohoto obdarování od mladých.

Celý článek...
 
Jitka Molavcová

Ráda bych vyjádřila svůj obdiv a uznání kytarovému mistrovství Jana-Matěje Raka, především při jedinečné interpretaci skladeb Jaroslava Ježka, a tlumočila i obdiv režiséra Miloše Formana a celého kolektivu připravované inscenace pražského Národního divadla, před kterým Jan-Matěj Rak při neformálním setkání s velkým úspěchem vystoupil.
Jitka Molavcová

 
 

K desce Všechny ty jednoduché věci K desce Eduard Ingriš K desce Ježkovy VWOČI