Výstava z dějin trampingu

Před několika dny jsem hrál na vernisáži výstavy o trampingu v Museu TGM v Lánech. To vám bylo tak zvláštní poslouchat povídání o "vědeckém výzkumu fenoménu trampingu", které vlivem pokročilých vědeckých metod se už "neomezuje jen na systematiku osad", nýbrž se zabývá "výzkumem tehdejšího života na osadách a dalšími souvislostmi"! A také že "výstavu doplňuje řada exponátů ze sbírek Národního musea."
A tak jsem lidi slušně pozdravil "ahoj" a v námořnickém tričku zahrál na historickou kytaru Letí šíp savanou, Houpy hou a Niagaru.

Zvláštní jsou meandry té staré řeky! Zazpíváš jí jednou "do ranní mlhy" píseň o nějaké té "kanoe bílé" a "retech rudých" a ejhle: šíp dopadá do vědecké savany, stín se vkrádá do archivu a nad museem tmou zalká cariboo!

Dlužno však dodat, že tramping je natolik charakteristický jev, že by bylo ku podivu, kdyby se jím věda nezajímala. Tak jako se zajímá o jiné lidové zvyky a tradice -  tance, písničky, řemesla nebo kroje. Snad kdysi připadali venkovanům směšní ti sběratelé lidových písní - nač se zabývat něším, co roste na každé louce. A vida, svět se pootočil a  - už neroste.

 

 
 

K desce Všechny ty jednoduché věci K desce Eduard Ingriš K desce Ježkovy VWOČI